Girişimcilerin Bilmesi Gerekenler

Değişen ve gelişen dünyada daima yepyeni fikirler, gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Yarının neler getireceği bilinmemekle birlikte cesurca ve akıllıca hareket eden, çevreyi iyi analiz eden kişiler için yarınlar parlaktır. Dünya üzerinde küçükte olsa bir değişim meydana getirmek isteyen girişimcilerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Girişimcilerin işe iyi analiz, yaratıcı fikir ve doğru planlamayla başlandığı zaman başarısızlığa uğrama olasılığı azalır. Fakat bazı hatalarda vardır ki bu başarı oranını aşağılara çekip, girişimlerin hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için girişimcilerin belirli hususlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Girişim Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir iş fikrini uygulamaya koymadan önce bazı bilgilere ve konulara hâkim olmak girişim fikri hayata geçirildiğinde sorunlarla karşılaşma risklerini en aza indirir. Girişimcilerin, girişimlerini uygulamaya koymadan önce bilmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır.

  • Girişim fikrini hayata geçirmeden önce girişimci adayı, işe kimleri alacağını ve kimlerle ortaklık yapacağını planlamalıdır. İşini büyümek isteyenler; fikirlerine destek çıkıp faydalı olacak ekip arkadaşlarına sahip olmalıdır. İşe alım teknikleri bilmek girişimci adayına artı olarak dönecektir.

  • Yalnız başına iş kuran bir girişimcinin işe alım tekniklerine sahip olması kadar, müşteri hizmetleri konusunda da bilgi sahibi olması o kadar önemlidir.

  • Karar verebilme konusunda girişimci adayı iyi olmalıdır. Çünkü girişimi hayata geçtiğinde daima kararlar alması gerekecektir. Karar vermek kadar risk yönetimi yapmakta girişimci için olması gereken bir niteliktir. Stratejilere göre risk planları hazırlamak her zaman iyi olacaktır.

  • Zaman yönetimi, satış teknikleri ve muhasebe alanında bilgi sahibi olan bir girişimci için işleri yürütmek daha kolay olacaktır.

Girişimcilerin Unutmaması Gerekenler

Girişim fikri, hayata geçtiğinde, öncesinde bilinmesi gereken hususlara hâkim olan girişimciler yüksek ihtimalle başarılı olacaklardır. Fakat önemli olan bu başarıyı sürdürülebilir hale getirmektir. Bu noktada bazı bilgileri unutmayıp uygulamak gereklidir. Peki nedir bu unutulmaması gerekenler?

  • Girişimci daima araştırmacı olmalıdır. Dünya da değişim süreklidir. Araştırmacı olup güncel kalabilen girişimciler için büyümek çok kolaydır. Verileri incelemek, hedef kitlenin nabzını ölçmek doğru stratejiler oluşturmak adına gereklidir.

  • İşler bazı zamanlar yolunda gitmeyebilir. Bu noktada girişimci moralini bozmadan daima enerjik ve pozitif bir şekilde işine dört elle sarılmalıdır.

  • Girişimci işini büyütürken nitelikli, yaratıcı ve yetenekli ekip arkadaşları seçmelidir. Bu konuda hassas olunduğunda gelişmek zor değildir.

  • Projeler her yönüyle düşünülmelidir. Proje üzerinde ne kadar emek harcanırsa sonuçları o kadar iyi olur.

  • Girişimciler dönemsel hedefler koyup analiz yapmayı ihmal etmemelidir.