Girişimciyi Başarısızlığa Götüren Hatalar

Değişen ve gelişen dünyada daima yepyeni fikirler, gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Yarının neler getireceği bilinmemekle birlikte cesurca ve akıllıca hareket eden, çevreyi iyi analiz eden kişiler için yarınlar parlaktır. Dünya üzerinde küçükte olsa bir değişim meydana getirmek isteyen girişimcilerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Girişimcilerin işe iyi analiz, yaratıcı fikir ve doğru planlamayla başlandığı zaman başarısızlığa uğrama olasılığı azalır. Fakat bazı hatalarda vardır ki bu başarı oranını aşağılara çekip, girişimlerin hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için girişimcilerin belirli hususlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Girişimcilerin Girişimlerinde Yaptıkları Hatalar

Girişimcilerin yeni bir iş fikrini hayata geçirirken yaptıkları pek çok hata vardır. Peki, nedir bu hatalar?

  1. İş Planı Yapmamak: Girişimcilerin en çok yaptığı hata yazılı bir iş planı yapmamalarıdır. Yazılı bir iş planı fikir ve görüşlerin nasıl hayata geçirileceğini en iyi anlatan yöntemdir. İş planı olmayan girişimci ayrıntılarda kaybolur ve ilerleyemez hale gelir. Bu nedenle de sonuç başarısız olur.

  2. Detaylı Bilgiye Sahip Olmamak: Girişim fikri farklı alanlarda olabilir. Burada önemli olan nokta bu alanlarla ilgili detaylı bilgiler edinmektir. Alan bilgisine yeterince sahip olmayan girişimci başarısızlıkla yüz yüze kalabilir.

  3. Özgün Olmamak: Bir fikrin özgün olmaması başarıyı zorlaştırır. Pazarda muadili oldukça fazla olan ve rakiplerden farkıyla ayrılmayan girişimci başarısızlığa mahkûm olur. Bu nedenle ‘’onların fikri tutmuş, biz yaparsak yine tutar’’ anlayışı çok yanlıştır.

  4. Deneyimsiz Olmak: Deneyim her iş için önemli bir parametredir. Bir girişimde de deneyimsiz bir girişimcinin başarılı olma ihtimali çok ama çok düşüktür. Eğer ki girişimci bir takıma sahipse kendisi tecrübesizse bile takım arkadaşlarının tecrübelerinin yüksek olmalarına özen göstermesi gerekir.

  5. Müşteri Beklentilerini Karşılayamamak: Yapılan girişim başarılı olabilir ama süreci iyi yönetmekte o kadar önemlidir. Sürdürülebilir başarılar için müşteri beklentilerine karşılık vermek aşırı derece önem arz eder. Müşteri memnuniyetine sahip olmayan girişimler yok olurlar. Bu nedenle müşterilerin görüşleri her zaman dikkate alınmalıdır.

  6. Çabucak Vazgeçmemek: Her girişim belirli bir süre zaman ister. Bu süreçte girişimciler sabırsızca hareket edip farklı alanlara atılmak isteyebiliyorlar. Dolayısıyla girişimlerde sabırsız hareket edip çabuk vazgeçmek başarısızlığa neden olan başka bir hatadır.